پس از ورود به شهر باتومی، اولین مناظری که با آنها روبرو شدیم مناظر دلچسبی نبودند. البته ناگفته نماند که بخشی از این مناظر مربوط به پرژه های نیمه کاره و در دست احداث میشد. ولی بطور کلی مناطق مسکونی شهر باتومی که از ساحل دریا فاصله دارند از زیر ساخت و ظاهر خوبی برخوردار نیستند. در عوض قسمت ساحلی شهر که به نوعی منطقه توریستی شهر به حساب می آید ظاهر زیبایی دارد. هتلهای لوکس و تازه تاسیس شده، رستورانهای پر زرق و برق و فضاهای سبز همگی در خیابان معروف روستاولی واقع شده اند.

شوتا روستاولی نام بزرگ‌ترین شاعر ادبیات کلاسیک غیر دینی گرجستان است که در سده 12 میلادی میزیسته و به پاس احترام در اکثر شهرهای گرجستان نام این شاعر بروی زیباترین خیابان شهر نهاده شده.

بندر باتومی با نماد دلفین، مرکز استان آجاراست که در حقیقت مرکز تابستانی کشور گرجستان محسوب میشود و در ماههای ژوئن تا آوریل پذیرای بیشترین حجم مسافر است. در این فصل مسافران زیادی از کشورهای اطراف برای گذراندن تعطیلات خود راهی این شهر میشوند و همین پدیده برای گرجیهای منطقه یعنی رونق کسب و کار. حتی بسیاری از اهالی جویای کار تفلیس هم این فرصت را غنیمت شمرده و تابستان خود را در باتومی سپری میکنند.

قبل از اینکه از تهران راهی سفر شویم، با کمک یکی از دوستان و از طریق تلفن با شخصی در سفارت ایران در تفلیس آشنا شدیم که انصافا" هم کمک زیادی به ما کردند. قرار بود برای اسکان در یک هتل مناسب در باتومی با ایشان تماس بگیریم. ابتدا برای تهیه سیم کارت احتیاج به پول لاری (واحد پول گرجستان) داشتیم که پس از مراجعه به یک دکان کوچک که به صرافی هیچ شباهتی نداشت، بابت هر 100 دلار 182 لاری دریافت کردیم. صرافیهای شهر تا ساعت 10 شب کار میکنند و بعد از آن اگر قصد تبدیل ارز دارید باید با ارائه پاسپورت به لابی هتل اینتوریست مراجعه کنید که 24 ساعته فعالیت میکند.

قیمت سیم کارتهای بدون شارژ اپراتور magti 5 لاری بود. بعد خرید سیم کارت و تماس با دوستمان در تفلیس، با آقای ضیاءدوست که ساکن باتومی بودند آشنا شدیم و به همراه ایشان به هتل SAN’APIRO رفته و در سه اتاق دو تخته با قیمت شبی 110 و 160 لاری مستقر شدیم. این هتل چهار ستاره در سال 2009 تاسیس شده.

بهترین و البته گرانترین هتلهای باتومی دو هتل Sheraton و Intourist هستند و یکی از معروفترین دیسکوهای شهر هم در جوار هتل اینتوریست واقع شده.

بعد از انتقال وسایل به هتل، به یکی از کبابیهای شهر رفتیم و کباب گرجی خوردیم که بسیار لذیذ بود. بعد از صرف شام به سمت معروفترین و زیباترین بخش شهر حرکت کردیم: Boulevard
این پارک نسبتا" بزرگ به طول 1.5 کیلومتر در ساحل دریا واقع شده و قدمت آن به سال 1881 برمیگردد. چرخ و فلک معروف باتومی هم در جنوب همین پارک واقع شده. بعد از کمی گشت و گذار برای گشتهای فردا با آقای ضیاءدوست قرار گذاشتیم و به هتل برگشتیم.